مقالات

اهمیت استفاده از صندلی اداری ارگونومیک اهمیت استفاده از صندلی اداری ارگونومیک on11/8/2017 6:30:34 PM N/A

اهمیت استفاده از صندلی اداری ارگونومیک

آیا میدانید حدود 70 درصد از نیروهای کار جوامع صنعتی در طول ساعات کاری بر روی صندلی اداری  و صندلی مدیریتی نامرغوب مینشینند؟ به علاوه افرادی که در خارج از این بازه قرار میگیرند نیز ساعات زیادی از شبانه روز را برای فعالیتهای غیر شغلی مانند غذا خوردن، مطالعه، تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی، رانندگی و غیره بر روی صندلی ها سپری میکنند. با توجه به این موضوع میتوان نتیجه گیری نمود که امروزه درصد بالایی از مردم جهان اوقات زیادی را صرف نشستن روی صندلی میکنند. طبعا این امر تبعاتی دارد که آثار آن را بطور مستقیم به بدن تحمیل میکند و این مقوله نقش به سزایی را در نرخ سلامتی انسانها بازی خواهد نمود.

 

 

 

بیشتر مردم گمان میکنند هنگامی که روی یک صندلی نشسته اند، بدن آنها در حالت استراحت و مشغول رفع خستگی است. اما پژوهشها نشان میدهند که در واقع چنین امری الزاما صحیح نیست.

در واقع حالت نشسته از لحاظ بیومکانیکی فرمی از استقرار بدن ماست. در این حالت الگوی گرانشی پیکر، از وضعیت توزیع نیرو به وضعیت تمرکز نیرو تغییر میکند. به عبارت ساده تر هنگامی که ما در حالت نشسته قرار داریم، فشار وزن بالاتنه و دستها  که چیزی حدود 65 درصد  کل وزن بدن است، بطور مستقیم به چند نقطه محدود مانند قسمت تحتانی ستون مهره ها، کفل و پشت رانها وارد میشود. این فشار کاملا تحت تاثیر قوانین فیزیکی متغییر است و میزان آن وابسته به عواملی چون وضعیت نشستن، BMI  و نوع نشیمنگاهی که روی آن مینشینیم تغییر میکند.

نشستن روی یک صندلی آن هم در دوره های طولانی مدت، در شرایطی میتواند موجب وارد آمدن فشار مذکور به بافت بین مهره ای و ایجاد لخته های خونی در بخش تحتانی بدن مانند پاها گردد که در مورد اول این امر علت عمده بروز بیماریهای دیسک مهره و در مورد دوم، سبب کندی چرخه بازگشت خون به قلب میشود.

 

عموماً افراد به اهمیت استفاده از صندلی ایمن در بازه های طولانی نشستن واقف نیستند، ضمن اینکه عموما الگوی نشستن صحیح را نیز رعایت نمیکنند، زیرا بد نشستن به خودی خود دردناک و آزاردهنده نیست، بلکه آثاری را ایجاد میکند که به مرور میتواند به بروز مشکلات جدی و دردهای مزمن برای بدن گردد، مشکلاتی همچون کمردرد، پادرد، گرفتگی نسوج، اختلالات گردش خون و گوارش، آسیبهای اسکلتی و عضلانی و عوارض مضمن مفصلی همگی میتوانند ناشی از نشستن طولانی در شرایط نامطوب باشند.

نشستن در وضعیت صحیح و همچنین استفاده از یک صندلی ایمن که اولا بر اساس اصول ارگونومیک طراحی شده و ثانیا قابلیت تنظیم اجزاء اصلی را دارد، میتواند مانع بروز خستگی مفرط و سبب کاهش ریسک ابتلا به ناراحتی های مذکور شده و علاوه بر آن موجب افزایش بهره وری و بازدهی کاری شما گردد.

کلمات کلیدی
صندلی ایمن صندلی ارگونومیک صندلی اداری و مدیریتی مزایای صندلی اداری ارگونومیک