مقالات

انتخاب صندلی اداری انتخاب صندلی اداری on12/25/2017 5:40:20 PM N/A

انتخاب صندلی اداری

اگر کارمندان و افرادی که امور شغلی خود را پشت میزهایشان با صندلی های اداری و صندلی مدیریتی انجام میدهند، از میزان دقیق مجموع ساعاتی که روی صندلی مینشینند، آگاه شوند، به سختی شوکه خواهند شد. کسانی که حدوداً 40 ساعت در هفته کار میکنند، در مجموع، دست کم سالی 2000 ساعت را روی صندلی های اداری خود مینشینند. این رقم وقتی به تمام سالهای کاری یک شخص تعمیم داده شود، به طرز غافلگیر کننده ای درمی یابیم، که این اشخاص بخشی از مدت عمر خود را روی صندلی های کار سپری میکنند.

علیرغم این محاسبات، معمولا افراد پول هنگفتی صرف خرید میز خود میکنند، یعنی بسیار بیشتر از بودجه ای که به خرید صندلی اداری اختصاص میدهند، و تقریبا این امر حتی در مورد افرادی که دفتر کار خود  را در منزل دائر نموده اند، نیز صادق است.

این در حالی است که اغلب آنها بیشتر از مدت زمانی را که در خواب هستند، روی صندلیهای خود و در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر میگذرانند. با نگاهی به داده های فوق و با یک بررسی اجمالی در می یابیم که اهمیت تهیه یک صندلی اداری چه در منزل و چه در دپارتمان اداری و شرکتها، تا چه میزان ضروری و حیاتی است.

صندلی اداری ایمن برای افرادی که پشت میز کار میکنند، اهمیت به سزایی دارد، به این جهت که ضمن تامین آسودگی و راحتی، از سلامتی آنها نیز محافظت بعمل می آورد.

این مقاله را تا انتها بخوانید تا از نکات قابل توجهی در مورد انتخاب صندلی اداری که ابزار ویژه کار اداری است، آگاه شوید.

 

تاکنون پژوهشهای ارگونومیک بسیاری توسط گروههای مختلف در این خصوص انجام شده، و تقریبا نتیجه تمام آنها حاکی از آن است که استفاده از یک صندلی اداری با کیفیت و ایمن، به افزایش بهره وری، کارآیی و تمرکز بالاتر کسی که روی آن نشسته می انجامد. در نقطه مقابل این وضعیت، یک صندلی اداری بد و غیرایمن، موجب بروز عوارض  و دردهای ستون مهره و کمر، اختلالات گردش خون و بیماری مفاصل موسوم به سندرم تونل کارپال میگردد. نیازی نیست که بگوییم در این وضعیت غیرآسوده و ناراحت، چه بر سر بهره وری و تمرکز شخص خواهد آمد.

اگر شما صاحب یک کسب و کار و یا رئیس شرکت اداری خود هستید، باید بدانید خسارات ناشی از آسیبها و عدم حضور پرسنل در سر کار که به سازمان شما وارد می آید، به مراتب بیشتر از بودجه ای است که میتوانید صرف تجهیز و بهبود محیط کار با صندلی های اداری ایمن نمایید. در این صورت هم سلامتی و ایمنی و به تبع آن بهره وری مطلوب کارمندان شما تضمین شده، هم منابع مالی و ساعات کاری معتنابهی را بابت صدمات احتمالی پرسنل از دست نخواهید داد. زیرا بهای یک صندلی اداری ارگونومیک بسیار کمتر از خسارات ناشی از مرخصی استعلاجی یک کارمند در طول دوره کاری میباشد.

 

 

صندلی های اداری بخش مهمی از دکوراسیون هر محیط کاری میباشد، از این رو اغلب مدیران بیش از ویژگی های ایمنی و بهداشتی، به ظاهر صندلی ها توجه میکنند. بدون اینکه بدانند استفاده از صندلی های عادی و بی کیفیت برای افرادی که مدام در حالت نشسته کار میکنند بسیار زیانبار خواهد بود.

بر این اساس توجه به طراحی ایمن و بررسی ملاحظات ارگونومیک یک صندلی اداری باید در ردیف با اهمیت ترین ویژگیهای آن محسوب شود.

 

پشتیبانی از گودی کمر در صندلی اداری:

در طراحی یک صندلی اداری ارگونومیک ، توجه ویژه ای برای محافظت از ناحیه تحتانی کمر (گودی کمر) مبذول گشته است. حتی در برخی از بهترین انواع صندلی های اداری، بالشتک گودی کمر قابل تنظیم بوده تا هر کاربر آن را دقیقا با وضعیت فردی خود منطبق سازد. این عامل اهمیت باالقوه ای در حفظ انحنای طبیعی ستون مهره ها و جلوگیری از آسیبهای گوناگون از جمله التهاب عصبی سیاتیک دارد.

 

تنظیم پذیری صندلی اداری:

تقریبا در تمام صندلی های اداری ارگونومیک قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمنگاه و دسته صندلی وجود دارد. علاوه بر این قسمتهای دیگری نیز در صندلیهای اداری هستند که باید قابلیت سازگاری و انطباق با وضعیت بدنی کاربر را داشته باشند. یک صندلی ایمن با کیفیت حداقل 5 گزینه تنظیمی را در بر میگیرد که این عدد در برخی از ایده آل ترین مدل ها به 14 گزینه نیز میرسد. مهمترین نقاطی که الزاماً در یک صندلی اداری ارگونومیک باید قابل تنظیم باشند، شامل ارتفاع نشیمنگاه، وضعیت و ارتفاع دسته صندلی و زاویه تکیه گاه صندلی میشود. همانطور که ذکر شد این گزینه ها در برندهای بسیار مرغوب صندلی ها افزایش می یابد.

 

پایه چرخدارصندلی اداری:

تقریبا تمام صندلی های ارگونومیک اداری از یک پایه 5 شاخه مجهز به چرخکهای خاصی بهره میبرند. این بهترین و ایمن ترین حالت برای پایه صندلی اداری است و تجربه نشان داده که ایستاترین و متعادلترین نوع آن نیز می باشد. چرخکها باید از جنسی بادوام و منعطف باشند و به آسانی روی سطوح مختلف حرکت کنند. اگر سطح کف دفتر کار مفروش باشد، باید از چرخکهای مخصوص حرکت روی فرش یا موکت استفاده نمود، هرچند که در برخی از مدلها چرخکهایی با طراحی ویژه وجود دارد که قابل حرکت روی تمام سطوح میباشند. چرخدار بودن صندلی اداری سبب جلوگیری از کشیدگی بدن کاربر در هنگام دسترسی به نقاط مختلف فضای کار میشود.

 

مفصل گردشی صندلی ها:

کفه نشیمنگاه همه صندلی های اداری باید مجهز به یک مفصل گردشی باشد که چرخش آسان 360 درجه ای آن را فراهم آورد. این امر سبب بهبود وضعیت نشستن و حفظ الگوی صحیح آن، و مانع کش و قوسهای مضر نواحی مختلف بدن برای دسترسی به جهات مختلف میز میگردد. عدم بهره گیری از این مفصل گردشی در یک صندلی اداری، خیلی زود موجب بروز درد و خستگی در بازو و کمر کاربر شده و میتواند به کشیدگی تاندونها و بندهای عصبی نیز منجر شود.

 

تشک و روکش صندلی:

ضخامت تشک نشیمنگاه و پشتی صندلی باید در حدی باشد که فرد هنگام نشستن احساس آرامش و آسودگی کامل نموده و سختی بدنه صندلی را در زیر ران و کفل و پشت کمر حس نکند. این امر راحتی عمومی و ایمنی بدنی کاربر را افزایش داده و موجب حصول وضعیت مطلوب برای ماهیچه ها و گردش خون میگردد. به علاوه روکش صندلی اداری نیز باید از قابلیت تهویه برخوردار باشد تا حین ساعات طولانی  نشستن مانع تمرکز حرارت و تعرق کاربر گردد. این بافت تنفسی همچنین موجب میشود تا لباس کاربر به سطح صندلی نچسبد.

 

کلمات کلیدی
صندلی ارگونومیک صندلی اداری صندلی دی ایکس ریسر صندلی کامپیوتر صندلی ایمن صندلی طبی صندلی گیمینگ صندلی استاندارد صندلی مناسب من صندلی کار انتخاب صندلی ارگونومیک ص